Dlaczego warto rozmawiać o problemach sfery seksualnej z lekarzem ginekologiem?

Seks już dawno przestał być tematem tabu. Jesteśmy nim zasypywani na każdym kroku: w programach telewizyjnych, czasopismach, internecie, nawet w przestrzeni publicznej. Jednak czy naprawdę tak swobodnie jesteśmy w stanie o nim rozmawiać? A jeśli już poruszamy ten temat, to czy rzeczywiście nasi powiernicy są w stanie nam pomóc?

Kobiety najchętniej rozmawiają o swoich problemach seksualnych z koleżankami, przyjaciółkami, którym mogą zaufać. I tu powstaje pytanie: jak dużą wiedzę posiada taka osoba i czy ta wiedza jest specjalistyczna i wystarczająco wiarygodna, aby dane problemy rozwiązać?

Możemy przypuszczać, że takie rozmowy pomagają kobiecie na poziomie emocjonalnym, pomagają rozładować nagromadzone napięcie i trochę zrzucić ciężar problemu na kogoś bliskiego. Ale czy każda przyjaciółka rzeczywiście posiada aż tak duże doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w sferze seksualnej? Na to pytanie każda musi odpowiedzieć sobie sama.

Specjalistą, z którym kobieta najczęściej rozmawia o swoich sferach intymnych jest jej lekarz ginekolog. To w gabinecie ginekologicznym najczęściej dzielimy się tymi najbardziej intymnymi kwestiami swojego życia. I nawet jeśli trudno nam rozmawiać o tych problemach, to właśnie przy swoim lekarzu ginekologu czujemy najmniejsze skrępowanie. Wiele problemów natury seksualnej wynika ze względów anatomicznych lub fizjologicznych. Mogą być one również efektem leczenia farmakologicznego, zabiegowego czy radioterapii. Niedogodności te mogą mieć istotny wpływ na inne obszary zdrowia, nie tylko seksualnego. Warto o nich wspomnieć przy okazji wizyty, gdyż czasem nawet krótka rozmowa może pomóc w rozwiązaniu ważnych problemów.

Dobry lekarz zapytany przez pacjentkę o ww. kwestie będzie wdzięczny za zaufanie, jakim go obdarzyła oraz postara się zastosować kompleksową i skuteczną terapię lub skierować ją do odpowiedniego specjalisty.

Zdrowie seksualne jest istotnym elementem ogólnego stanu zdrowia, dlatego każda kobieta ma prawo do rozmowy o nim ze swoim lekarzem.

Zobacz Produkt

Sensivella żel

Sensivella żel jest stworzony specjalnie dla kobiet w celu zwiększania intensywności doznań seksualnych oraz do specjalistycznej pielęgnacji w terapii zaburzeń pożądania i podniecenia.

Czytaj więcej

Jak czerpać pełną radość z życia seksualnego?

Zewsząd dochodzą do nas komunikaty związane z seksownym wyglądem, jako czymś najbardziej pożądanym u kobiety. Ale mało kto mówi dlaczego warto zadbać o przyjemność w sypialni. Dlatego powiedzmy to głośno - dobry seks ma duży wpływ na kondycję  psychiczną i fizyczną każdej z nas.

Seks to jedna z najbardziej dostępnych przyjemności i radości w życiu. A jak wpływa na zdrowie psychiczne? Kobieta, która potrafi zadbać o swoją przyjemność seksualną, ma większy szacunek do siebie, wzmocnione poczucie wartości i atrakcyjności. Udany seks i orgazm mogą sprawić, że czuje się niesamowity przypływ energii i wiary we własne siły. Czy wiesz, że uprawianie seksu zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji? A regularne współżycie wpływa też korzystnie na kobiece ciało. Sprzyja unormowaniu cykli menstruacyjnych, płodności, poprawia krążenie. To również wielkie korzyści dla kobiet w czasie menopauzy. Co więc zrobić, by na co dzień cieszyć się swoją seksualnością i zaradzić spadkowi libido?

Zadbaj o relaks

Pamiętasz jak było na wakacjach? Gdy jesteś wypoczęta, nie myślisz o obowiązkach, od razu pojawia się ochota na bliskość z partnerem. Zacznij od tego, by w zabieganym dniu wykroić godzinę tylko dla siebie. Zrelaksowana łatwiej nakierujesz umysł na tory zmysłowej przyjemności.

Odłóż domowe obowiązki

Zmniejsz tempo. Badania potwierdzają, że zmęczenie i stres hamują pożądanie. Może to oczywiste, a może powinnaś to powiedzieć na głos – moja ochota na seks osłabła, bo… pracuje od rana do późnej nocy. Dlatego pomyśl jak inaczej zorganizować obowiązki, aby mieć czas na spokojne zastanowienie nad swoimi potrzebami.

Porozmawiaj z partnerem

Brak synchronizacji w sypialni może być powodem wzajemnych oskarżeń. Zamiast wymówek i unikania seksu zacznij o nim rozmawiać. Pamiętaj, że seks nie lubi poczucia winy i wstydu. Może partner nie wie jaka jest Twoja kobieca wizja seksu i warto mu to powiedzieć?

Poznaj swój rytm

Jeśli zapytałabyś seksuologa, jaki jest typowy poziom aktywności seksualnej, on zapyta jaka jest Twoja norma. Kluczem jest poznanie własnych potrzeb i danie sobie prawa do przyjemności. Apetyt na seks zmienia się w czasie cyklu - zwykle słabnie podczas miesiączki, a rośnie przy owulacji.

Zadbaj o Waszą relację

Seks to bliskość z partnerem. Przychodzi rzadziej, gdy brakuje codziennych, małych sposobów na okazywanie czułości i troski lub gdy potrzebny jest Wam czas na wyciszenie urazów. Okazywanie miłości poza sypialnią to najlepsza recepta na rozkoszne życie erotyczne.

Seks to radość i zabawa

Erotyczne zabawy są najlepszym afrodyzjakiem. Odkryj świat erotycznych inspiracji: gadżetów dla kobiet, olejków do masażu, erotycznych scenariuszy, kuszącej muzyki… .

Specjalnie dla kobiet

Powstał wzmacniający zmysłowe bodźce intymny żel Sensivella - do pielęgnacji i nawilżania okolic intymnych, wzmacniający doznania seksualne.. Możesz zapytać o niego swojego lekarza ginekologa.

Zobacz Produkt

Sensivella suplement diety

Sensivella to suplement diety dla kobiet aktywnych seksualnie, zawierający L-argininę i L-cytrulinę, witaminy z grupy B oraz witaminę D.

Czytaj więcej

Skala problemu zaburzeń seksualnych u kobiet

Jeśli wierzyć statystykom w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się liczba Polek zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Wiele kobiet odkryło swoje prawo do przyjemności, a ich kontakty z partnerem idą w parze z potrzebami. To jedna strona. Z drugiej - ciągle jest jeszcze zaskakująca duża grupa mężatek, narzeczonych czy singielek, dla których udany seks jest odległy jak wyprawa na Kilimandżaro. Jakie są najczęstsze problemy zaburzeń seksualnych?

Brak ochoty na seks

Zmniejszenie potrzeb seksualnych a nawet ich brak to powszechne zaburzenie – dotyczy aż 45% kobiet pozostających w stałym związku i 30% kobiet niezamężnych[1].

Problemy z kobiecą fizjologią

Czyli brak typowej reakcji związanej z podnieceniem. Najczęstsze są zaburzenia naturalnego nawilżenia pochwy – dotyczą 12% aktywnych seksualnie kobiet. Równie zniechęcające jest odczuwanie bólu w trakcie stosunku (13% kobiet). Istnieje również dysfunkcja uniemożliwiają typowe współżycie - skurcz mięśni pochwy - odczuwa ją ok. 2% pań.

Trudności z osiągnięciem orgazmu

Problemy ze szczytowaniem to kłopot aż 27% kobiet, z czego mniej niż połowa (ok. 10%) nie może przeżyć orgazmu, a 17% udaje się to rzadko.

Spadek libido przed 60-tymi urodzinami

Niepokojący jest fakt, że po pięćdziesiątce, co piąta Polka zaprzestaje zupełnie aktywności seksualnej i wraz z kolejnymi latami liczba ta dramatycznie rośnie. Przed 60 tymi urodzinami seks przestaje być tematem dla prawie połowy kobiet. Tymczasem wcale nie musi tak być. Dane z innych krajów europejskich pokazują, że rzadsze kontakty seksualne w czasie menopauzy dotyczą tylko 1/3 kobiet.


[1] Lew-Starowicz Z. Raport Seksualności Polaków, SMG-KRC 1992 i 2002

Zobacz Produkt

Sensivella żel

Sensivella żel jest stworzony specjalnie dla kobiet w celu zwiększania intensywności doznań seksualnych oraz do specjalistycznej pielęgnacji w terapii zaburzeń pożądania i podniecenia.

Czytaj więcej

Przyczyny zaburzeń seksualnych

Pełnia satysfakcji seksualnej może być zakłócona przez mało seksowne czynniki. Z większością z nich można sobie skutecznie poradzić, trzeba je tylko rozpoznać. Jakie jest najczęstsze podłoże problemów z seksem u kobiet?

Antykoncepcja hormonalna a ochota na seks

Antykoncepcja hormonalna pozwala na większą swobodę w sypialni. Z reguły więc sprzyja radosnemu i bezproblemowemu współżyciu. Jej dodatkowym plusem dla wielu kobiet jest zmniejszenie dolegliwości związanych z menstruacją. Jednak specjaliści zauważyli, że paradoksalnie może mieć efekt „antyseksualny”! Całkiem znaczny procent kobiet stosujących pigułkę lub inne formy antykoncepcji hormonalnej – bo ok. 15 %[1] stwierdza u siebie spadek satysfakcji z seksu. Najczęściej jest to osłabione pożądanie, brak dawnego podniecenia i suchość pochwy uniemożliwiająca udany stosunek. Bywa, że aby odzyskać przyjemność z seksu panie wybierają inną metodę antykoncepcji lub sięgają po specjalne preparaty na zwiększenie libido i poprawę doznań seksualnych.

Stres i przemęczenie a seks

Mówiąc o współczesnych seksualnych dysfunkcjach trudno pominąć normalne aspekty życia aktywnej kobiety – stres, duża ilość obowiązków i przemęczenie. Bardzo prawdziwie oddają to słowa jednej z piosenek: „Nie mam czasu na seks, a tak bardzo chciałabym mieć”. Brak czasu to również brak miejsca na intymne życie w swojej głowie. Badania naukowe potwierdzają, że nadmiar obowiązków, zmęczenie i stres hamują pożądanie i właściwe reakcje na bodźce seksualne. Życie to nie tylko praca, a niewyspanie i zmęczenie to gorszy seks! Źródłem stresu bywa też napięcie z partnerem i problemy w związku.

Relacja z partnerem a seks

Kobiety, które czują się rozczarowane seksem, marginalizują go w swoim życiu i zbyt często stwierdzają, że to z nimi jest coś nie tak, lub że są „oziębłe”. Tymczasem seksualne pragnienia dla każdej z nas mogą być inne. Ale czy partner je zna? Czy wie, że penetracja to dla kobiety za mało, aby przeżyć orgazm? Częsty brak pożądania, satysfakcji i orgazmu może wynikać z nieodpowiedniej stymulacji. Części intymne, tak wrażliwe na dotyk potrzebują odpowiednich pieszczot, w tym stymulacji łechtaczki, przyznania sobie prawa do przyjemności oraz odpowiedniej atmosfery w łóżku. Na brak intymnej satysfakcji wpływają też poważniejsze problemy w związku, czy zaburzenia nastroju któregoś z partnerów.

Problemy ze zdrowiem a seks

Aby w pełni cieszyć się seksem, układ krążenia, układ hormonalny oraz układ nerwowy powinny prawidłowo działać. Tak więc problemy zdrowotne ze strony tych układów sprzyjają dysfunkcjom seksualnym. Mowa tu o zaburzeniach hormonalnych, chorobach układu sercowo – naczyniowego, chorobach związanych z metabolizmem (np. cukrzycy), czy dolegliwościach układu płciowego. Na osłabienie libido może wpływać też przyjmowanie leków, czy niektóre zabiegi

[1]Seksualność kobiet, Michał Lew Starowicz,

Zobacz Produkt

Sensivella żel

Sensivella żel jest stworzony specjalnie dla kobiet w celu zwiększania intensywności doznań seksualnych oraz do specjalistycznej pielęgnacji w terapii zaburzeń pożądania i podniecenia.

Czytaj więcej

Rodzaje zaburzeń seksualnych

Zaburzenia podniecenia i pożądania mogą być związane z naturalnymi zmianami cyklu życiowego i można samodzielnie pracować nad ich poprawą lub mogą mieć charakter dysfunkcji, wymagających postępowania terapeutycznego.

Zaburzenia pożądania

Inaczej brak lub obniżenie potrzeb seksualnych. Wyraża się zmniejszeniem lub zanikiem (w stosunku do stanu wcześniej występującego), myśli i fantazji seksualnych oraz brakiem lub ograniczeniem aktywności seksualnej i reakcji seksualnych. Jest to najczęstszy problem seksualny kobiet. Zaburzenia pożądania są powszechne przed i w okresie menopauzy. Rzadko występującą (ok. 2%) i skrajną postacią zaburzenia pożądania jest awersja seksualna.

Zaburzenia podniecenia

Podniecenie to stan psychiczny, odczuwany subiektywnie. To także stan fizjologiczny, który objawia się konkretnymi reakcjami ciała. Zaburzeniu mogą ulec obie formy odczuwania podniecenia. Cielesne reakcje wskazujące na zaburzenia podniecenia to: brak nawilżenia pochwy, brak przekrwienia i obrzmienia narządów płciowych oraz brak odczuwania ich zwiększonej wrażliwości.

Zaburzenia seksualne związane z bólem

Dyspareunia to trwały bądź nawracający ból narządów płciowych podczas wprowadzenia członka do pochwy. Przyczyny natury fizycznej to infekcje pochwy lub brak naturalnego nawilżenia. Dysfunkcja seksualna objawiająca się bólem może wskazywać na powikłania związane z porodem, cesarskim cięciem lub operacjami i zabiegami ginekologicznymi. Ból może być również spowodowany czynnikami psychicznymi. Powód powinien zdiagnozować specjalista.

Pochwica – oznacza brak możliwości odbycia zbliżenia z partnerem z powodu skurczu mięśni pochwy podczas próby wprowadzenia członka. Zaburzenie to może występować  niezależnie od woli kobiety. Przyczyny to nadwrażliwość nerwowa, nieprawidłowości anatomiczne lub czynniki psychiczne jak traumatyczne przeżycia.

Zaburzenia orgazmu u kobiet

Orgazm to szczyt przyjemności seksualnej i punkt kulminacyjny intymnych pieszczot. Niemożność osiągnięcia orgazmu może wystąpić pomimo odczuwania znacznego podniecenia i uczucia przyjemności oraz stymulacji ze strony partnera.Za zaburzenia orgazmu uważa się również jego zmniejszoną intensywność lub opóźnienie. Brak orgazmu może być następstwem innych zaburzeń seksualnych (braku pożądania, braku podniecenia).

[1] Basson R, Berman J, Burnett A, Derogatis L, Ferguson D, Fourcroy J, Goldstein I, Graziottin A, Heiman J, Laan E, Leiblum S, Padma-Nathan H, Rosen R, Segraves K, Segraves RT, Shabsigh R, Sipski M, Wagner G, Whipple B. Report of the international consensus development conference on female sexual dysfunction: definitions and classifications. J Urol 2000; 163 (3): 888-893.


Zobacz Produkt

Sensivella żel

Sensivella żel jest stworzony specjalnie dla kobiet w celu zwiększania intensywności doznań seksualnych oraz do specjalistycznej pielęgnacji w terapii zaburzeń pożądania i podniecenia.

Czytaj więcej